תמורות בית-ספר לפסיכותרפיה דינמית אינטגרטיבית

בשיתוף עם היחידה לפיתוח מקצועי אוניברסיטת בר-אילן

Extreme Mental States

'דריכות', 'התכווצות', 'קבעון', 'חזרתיות', 'נוקשות'. מונחים אלו מייצגים חוויה שכל מטפל מנוסה מכיר היטב. נקודת המוצא של התכנית רואה בפחד מהתמוטטות (וויניקוט, 1963) את מקורות הכאב הנפשי האוחז בעקשנות ומסרב להרפות. טראומה.

המצבים המנטליים הקשים אינם מצומצמים לפסיכוזה בלבד. הנפש האנושית נוקטת באסטרטגיות שונות ומגוונות על מנת להתגונן מאותה 'אימה ללא שם' (ביון, 1964). פרויד עצמו, לאחר קרוב לשלושים שנים של כתיבה ופרקטיקה טיפולית, טובע את מונח 'התגובה הטיפולית השלילית' (1923), אשר מייצג התנגדות חריפה ביותר לטיפול. זהו המקום בו אנו, כמטפלים נפגשים עם מטופלים אשר "כל פתרון חלקי, שראוי היה להביא שיפור או היעדרות ארעית של הסימפטום – והוא אמנם מביאם אצל אחרים – אצלם הוא גורם חיזוק-לשעה של חוליים. מצבם בשעת הטיפול הולך ורע תחת להשתפר" (עמ' 163).

במסגרת תכנית הלימודים נקדיש יחידת לימוד מלאה עבור ארבעה מבני תגובה וההתמודדות אפשריים אל מול איום ההתמוטטות:  I. סכיזופרניה – והגרעין הפסיכוטי שבאישיות; II. אוטיזם – והגרעין הדיסוציאטיבי שבאישיות; III. גבוליות – והגרעין המפצל שבאישיות; IV. נורמופתיה – והגרעין המסורס שבאישיות.  בכל אחד מהקורסים נפגש עם אנסמבל ייחודי של תיאורטיקנים ותיקים וכן עדכניים אשר הקדישו את מרצם ותשוקתם להעמקה זו. כהמשך טבעי ללמידה התיאורטית, שני סמינרים קליניים ייעודיים יוקדשו לתרגול משותף של המעבר מהמרחב העיוני אל זה המעשי.

לפרטים נוספים אודות תכנית הלימודים השאירו פרטים או חייגו אלינו: 077-2313957

לנרשמים עד סוף החודש, הטבה בדמי הרישום!

כמטפלים מנוסים אנו מכירים מצבים בהם נראה ש'הטיפול תקוע'. בחלק מהמקרים נראה שכל הניסיון האישי והטיפולי המצטברים שלנו קורסים אלו מול מצבו של המטופל, שנותר באופן עיקש על כנו אולי אף מחריף.  רגעים אלו עשויים להותיר אותנו לכודים בחזרתיות נוקשה של המבנה והסימפטום, חסרי אונים אל מול חוסר התוחלת שבנסיונותינו החוזרים לייצר 'משהו אחר'. במסגרת התכנית נתרגל אפשרויות שהייה נוכחת באיזורים אלו לצד יצירה משותפת של תנועה מחודשת ושונה.
משך התכנית – שנה אחת

למי מיועדת התכנית?

התכנית מיועדת עבור מטפלים מנוסים ובקיאים בתאוריה ובהוויה הדינמית, אשר מבקשים להעמיק ולהיפתח לרבדים נוספים של מורכבות הטיפול במצבים מנטליים קיצוניים. ביניהם: 

פסיכולוגים קלינים

עובדים סוציאלים קלינים

מטפלים בהבעה, יצירה ואומנויות

קרימינולוגים קליניים

בוגרי תכניות תלת שנתיות בפסיכותרפיה דינמית

היעד המשותף ללומדים הינו העניין והסקרנות להעמיק עוד את ההבנה הדינמית אודות אזורים  חסומים ועיקשים בנפש, המביאים אותנו אל קצה גבולות הידע ואי הידיעה.

קבוצת הלמידה תאופיין באווירה המאפשרת ביטוי אישי פתוח מתוך לכידות , ערבות והפריה הדדית.

שעות הלימוד 14:30-20:00

לפרטים נוספים אודות תכנית הלימודים השאירו פרטים או חייגו אלינו: 077-2313957

לנרשמים עד סוף החודש, הטבה בדמי הרישום!

התכנית מתקיימת בשיתוף עם היחידה לפיתוח מקצועי אוניברסיטת בר-אילן בימי ראשון
בין השעות 14:30-20:00 ומתקיימת באוניברסיטת בר-אילן. משך התכנית – שנה אחת

לפרטים ולהרשמה
גלילה לראש העמוד